Popüler Yayınlar

15 Eylül 2013 Pazar

YPG’den çetelere büyük darbe

YPG Basın Merkezi son 24 saatte, Irak Şam İslam Devleti/El Nusra Cephesi ile yaşanan ve Dêrik’ten Halep’e kadar yayılan çatışmaların bilançosunu açıkladı.
Açıklamada saldırıların Dêrik’ten Halep’e kadar yayıldığına dikkat çekildi. Söz konusu saldırıların amacının da, “Kürt bölgelerinin birbirinden koparılarak halka göçü dayatmak” olduğu belirtildi.
HALEP’TE SİVİLLERE AĞIR SİLAHLARLA SALDIRI
Halep’te 9 gündür devam eden saldırılarla ilgili bilgi veren YPG Basın Merkezi, ‘Özgür Suriye Ordusu’na bağlı taburların Şeyh Maqsud ve Eşrefiyê mahallelerinde sivil yerleşim yerlerini tank ve ağır silahlarla bombaladığını bu şekilde Kürt mahallelerin boşaltılmak istendiğini belirtti. YPG’nin direnişi ile mahallelere çetelerin giremediğinin belirtildiği açıklamada, çatışmaların hala sürdüğü kaydedildi.
SERÊKANİYÊ’Yİ DİĞER KENTLERDEN KOPARMAK İSTİYORLAR
Açıklamada, saldırıların yoğunlaştığı Serêkaniyê’deki çatışmalarla ilgili de şu bilgilere yer verildi:
“Silahlı gruplar Til Xelef, Mişrafa, Çafa, Neddaf ve Elok köylerinden olmak üzere 5 koldan saldırarak kenti kuşatmak ve Serêkaniyê’nin diğer Kürt şehirleriyle bağlantısını koparmak istediler. Ancak YPG güçlerinin direnişiyle karşılaşan çete grupları birçok noktada ağır darbeler alarak geri çekilmek zorunda kaldı.”
Çatışmalarda çetelerin çok sayıda kayıp verdiğini kaydeden YPG açıklamasında, Elok köyünde çatışmaların devam ettiği kaydedildi.  
Serêkaniyê’deki çatışmalarda 7 YPG savaşçısının hayatını kaybettiği bildirildi.
TİL EBYAD’DA BİR KÖY KURTARILDI
YPG açıklamasında, “Şehid Dilovan ve Halep ile Raqa Şehitleri’ adıyla Til Ebyad’da gerçekleştirilen operasyonun sonuçlarına da yer verildi.
Açıklamaya göre; Susik köyünde bulunan çete merkezine yönelik eylemde çeteler köyden çıkarıldı. Eylemde, 60 çete üyesi öldürülürken, 2 çete mensubu esir alındı.   Ayrıca 2 (Doçka) uçak savar silahı, 35 Kalaşnikov, 3 Bürno, 3 ARBK, 1 Arpici marka otomatik silah, 1 tabanca, 6 araç çok ve sayıda cephane ele geçirildi.
Çatışmalarda 1 YPG savaşçısı da yaşamını yitirdi.
ENKS’E TARAFINI NETLEŞTİR ÇAĞRISI
YPG’nin tüm Rojava’daki halkları korumaya ve direnişini kararlı bir biçimde sürdüreceğine değinilen açıklamada ENKS’ye tutumunu netleştirmesi çağrısında bulunuldu. Açıklamada, “ENKS’ye sormak istiyoruz; siz Devrimci Muhalif Koalisyonun yanında mı yer alıyorsunuz yoksa Kürt halkına saldıran çeteleri mi destekliyorsunuz? Bu konudaki tutumunuzu açık ortaya koyun” denildi.

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder